Šlapimo pūslės kateterizacija

14755_05_10_12_4_15_37_92812178

Šlapimo pūslės kateterizacija – tai kateterio įvedimas į šlapimo pūslę, kurio pagalba šlapimas pasišalina iš šlapimo pūslės. Šlapimo kateterio įvedimas yra aseptinė procedūra, kurią atlieka slaugytojas, neretai pasitelkiama slaugo ar kito darbuotojo pagalba. Prieš pradedami procedūrą, nepamirškite informuoti paciento, ką ruošiatės daryti ir kodėl tai reikalinga. Šlapimo pūslė gali būti kateterizuojama vienkartinai arba įvedamas kateteris ilgesniam laikui.

Ilgalaikis kateterizavimas

Ilgalaikio kateterizavimo metu įvedamas kateteris į šlapimo pūslę ir paliekamas ilgesniam laikui. Dažnai tai reikalinga sunkiai sergantiems pacientams, kuriems būtina matuoti valandinę diurezę. Taip pat šlapimo kateteris vedamas operaciniams pacientams, sunkiai besišlapinantiems ligoniams arba šlapimo nelaikantiems pacientams, kad būtų galima surinkti šlapimą.

Ilgalaikiam kateterizavimui naudojami dviejų tipų kateteriai – dvikanaliai su balionėliu ir trikanaliai su balionėliu.

Šlapimo kateteriai gaminami iš įvairių medžiagų – silikono, latekso, latekso dengto silikonu, teflonu, hidrogeliu ar sidabru. Lateksiniai kateteriai yra pigiausi, tačiau gali pažeisti šlapimo takų gleivinę, o be to lateksas dažnai alergizuoja, tad grėsmė kyla tiek pacientui, tiek medicinos darbuotojui. Lateksiniai kateteriai šlapimo pūslėje gali būti iki 14 dienų. Silikoniniai kateteriai yra artimesni žmogaus audiniams ir juos reikėtų rinktis, jei numatoma šlapimo kateterį laikyti pūslėje ilgiau nei 14 dienų (iki 3 mėnesių). Įvedus silikoninį kateterį derėtų nepamiršti, jog per ilgesnį laiką išpūstas balionėlis pūslėje gali subliukšti, tad rekomenduojama kas 10 dienų jį papildyti steriliu vandeniu.

600px-Foley_catheter_inflated_and_deflated_EN.svg

Dažniausiai naudojami dvikanaliai kateteriai. Tiek vyrams, tiek moterims naudojami tie patys kateteriai, nors anatomiškai moterų ir vyrų šlaplės ilgis žymiai skiriasi. Kateterio gale išsipučia balionėlis, kuris palaiko kateterį pūslėje. Kateteris jungiamas prie šlapimo surinkėjo, kuris gali būti su išleidžiamuoju kraneliu ir be jo. Dažniausiai užtenka balionėlį pripildyti 10 ml sterilaus vandens suaugusiems ir 3-5 ml vaikams. Geriausia, kad tarp užpildyto baliono ir šlapimo pūslės sienos būtų šiek tiek šlapimo, tai mažina infekcijos atsiradimo riziką, tad balionėlio nereikia labai smarkiai pripildyti vandeniu.

Vyrams šlapimo kateteris fiksuojamas prie pilvo, kad būtų užtikrinta natūrali šlapimo tėkmė bei išvengti pragulų šlapimtakiuose. Vaikščiojančioms moterims šlapimo kateteris taip pat fiksuojamas prie pilvo, kad jis per daug nesitemptų. Jei moteris yra gulinti, kateteris gali būti fiksuojamas prie šlaunies. Šlapimo surinkėjas kabinamas žemiau šlapimo pūslės lygio.

Įvedus šlapimo kateterį, sąmoningiems pacientams būtina paaiškinti, kaip jis funkcionuoja. Stebėti, kad kateteris bei surinkėjas nebūtų susisukę, užspausti, šlapimo surinkėjas visada turi kabėti žemiau šlapimo pūslės lygio. Atsiradusi kliūtis kateteryje gali perpildyti šlapimo pūslę, pertempiami šlapimo pūslės raumenys, o tai labai pablogina paciento būklę. Kateterį gali užkimšti šlapimo nuosėdos, kraujo krešuliai, tuomet būtina šlapimo pūslę praplauti.

Šlapimo maišas ištuštinamas pagal reikalą arba kas valandą, jei sekama valandinė diurezė. Šlapimo surinkėjo išleidžiamasis kranelis turi būti švarus, kad į šlapimo pūslę nepatektų infekcija, todėl maišas negali gulėti ant žemės. Šlapimo kateris sujungiamas su šlapimo surinkėju taip pat laikantis aseptikos ir atjungiamas vienas nuo kito tik išimtiniais atvejais – kai tikrai reikia praplauti šlapimo pūslę.

Siekiant išvengti kryžminės infekcijos, prieš nupilant šlapimą, rankos dezinfekuojamos ir apsimaunamos švarios pirštinės. Šlapimas nupilamas į basoną ar antelę, kranas uždaromas ir nušluostomas švariu gaziuku. Jei surinkėjas be kranelio, tuomet keičiamas maišas pagal reikalą, taip pat dėvint švarias pirštines. Atlikus darbą, pirštines nusimaunam, rankas dezinfekuojam bei užrašomas šlapimo kiekis dokumentuose. Negalima su tomis pačiomis pirštinėmis keliauti nuo vieno ligonio šlapimo maišo prie kito.

Trikanalis šlapimo kateteris naudojamas tiems pacientams, kuriems reikalinga nuolat praplauti šlapimo pūslę.

Viena dažniausių komplikacijų, susijusių su šlapimo pūslės kateterizavimu – šlapimo takų infekcija, nes kateterizacijos metu pažeidžiamas natūralus apsauginis barjeras. Šlapimo takų infekcija gali išprovokuoti  inkstų akmenų susidarymą, sutrikdyti inkstų veiklą, gali išsivystyti sepsis ir net baigtis mirtimi. Todėl esant galimybei, įvestas kateteris šalinamas kuo greičiau, kaip tik galima. Šlapimo takų infekcijos tikimybė didėja kuo ilgiau kateteris būna šlapimo pūslėje.

Tinkama higiena gali apsaugoti nuo infekcijų. Jei pacientas su šlapimo pūslės kateteriu yra vaikštantis bei  apsitarnauja pats, paaiškinkite jam, kaip svarbu dažnai plauti rankas bei tinkamai apsiplauti lyties organus. Jei pacientui reikalinga pagalba, tuomet slaugytojas su švariomis pirštinėmis apiplauna angą aplink kateterį bei pašalina atsiradusias išskyras. Apiplaunant vyrus svarbu nepamiršti atitraukti, o apiplovus užtraukti apyvarpę. Moterims paaiškinti, jog lyties organus apsiplautų kryptimi iš priekio link užpakalio, o ne priešingai. Vaikščiojančiam pacientui patogiausia praustis duše.

Kitos komplikacijos, susijusios su šlapimo kateterio įvedimu – tai jautri šlapimo pūslė, nedidelis pakraujavimas, šlapimo pūslės akmenys, susitraukusi šlapimo pūslė, pratekėjimas pro kateterį, per ankštas kateteris. Be to, kateteris gali dirginti bei kelti skausmą. O taip pat jis apsunkina pacientų intymų gyvenimą.

Vienkartinis kateterizavimas

Vienkartinio kateterizavimo metu ištuštinama šlapimo pūslė ir kateteris pašalinamas. Vienkartinis kateterizavimas gali būti taikomas:

 • Kai pacientas negali pasišlapinti dėl pertemptos šlapimo pūslės, prostatos padidėjimo, šlaplės susiaurėjimo.
 • Pacientams po operacijos, kuriems nebuvo įvestas šlapimo pūslės kateteris prieš operaciją.
 • Kai sutrinka šlapimo pūslės funkcija dėl neurologinių priežasčių (nugaros smegenų traumos, išsėtinės sklerozės, mielomeningocelės, cukrinio diabeto)
 • Pasikartojanti šlapimtakių infekcija.

Vienkartinis kateterizavimas gali būti sterili arba švari procedūra. Ligoninėse bei kitose sveikatos priežiūros įstaigose ši procedūra atliekama steriliai, namuose pacientai arba apmokyti šeimos nariai šią procedūrą gali atlikti laikydamiesi švaros. Namuose nėra daug galimybių užsikrėsti infekcija nuo kito žmogaus.

Rekomenduojamas kateteris moterims 10-12, vyrams – 12-14, vaikams – 6-10 dydis.

Jeigu yra nuspręsta, jog pacientui reikalingas nuolatinis vienkartinis kateterizavimas, tai aliekama 4-6 kartus per parą vienodais intervalais. Stebėti, jog vieno kateterizavimo metu pašalinamo šlapimo kiekis neviršytų 400 ml. Dėl perpildytos šlapimo pūslės pacientas gali jausti skausmą, prakaituoti, padažnėti širdies ritmas, būti neramus. Tai būdinga ir nesąmoningiems pacientams, tad būtina kuo skubiau ištuštinti šlapimo pūslę. Dažnas šlapinimasis mažais kiekiais taip pat gali būti perpildytos šlapimo pūslės požymis. Tai gali būti tarsi užburtas ratas – pacientas iš visų jėgų stengsis ištuštinti pūslę, įtemps raumenis, tačiau pasišlapinti jam neišeis.

Nustatyta, jog steriliai atliekamas vienkartinis nukateterizavimas kelia mažiau pavojų atsirasti infekcijai nei nuolatinai įvestas kateteris.

Šlapimo kateterio įvedimas

Moterims ir mergaitėms

B

 • Pacientė guli lovoje ant nugaros, per kelius sulenktomis plačiai sustatytomis kojomis.
 • Slaugytojas nusiplauna ir dezinfekuoja rankas.
 • Apsimauna sterilias pirštines.
 • Pirštinių sterilų popierių galime patiesti tarp pacientės kojų.
 • Apiplaunami išoriniai lyties organai nuo priekio išangės kryptimi. Jei moteris menstruoja, daug išskyrų makštyje arba sunku rasti šlaplę, makštis užkemšama steriliu tamponėliu.
 • Šlaplės anga dezinfekuojama gleivinių dezinfektantu.
 • Šlapimo kateteris sujungiamas su šlapimo surinkėju.
 • Jei skyriuje naudojama, suleidžiama į šlaplę (moterims 10 ml) lubrikanto su anestetiku, palaukiama apie 2 min. Jei naudojamas paprastas sterilus vazelinas, jis užpilamas ant kateterio galo.
 • Įvedamas kateteris į šlaplę, jei įvedėte teisingai, pasirodys šlapimas šlapimo surinkėjo jungtyje.
 • Šlapimo kateterį pastumkite dar giliau į šlapimo pūslę, taip kils mažiau pavojų sužaloti šlaplę išpučiant balionėlį.
 • Įsitikinus, jog viskas vietoje, pripildomas balionėlis 10 ml sterilaus vandens, o šlapimo kateteris lengvai patempiamas iki kol sutinka kliūtį, užsifiksuoja.
 • Kateteris fiksuojamas prie šlaunies ar pilvo.
 • Šlapimo surinkėjas kabinamas žemiau šlapimo pūslės lygio.
 • Slaugos dokumentuose fiksuojama įvedimo data, laikas, kateterio dydis, kiek ml vandens pripildėme balionėlį.

Vyrų kateterizavimas

A

 • Pacientas guli lovoje ant nugaros šiek tiek pražergtomis tiesiomis kojomis.
 • Slaugytojas nusiplauna ir dezinfekuoja rankas.
 • Apsimauna sterilias pirštines.
 • Pirštinių sterilų popierių galime patiesti tarp paciento kojų.
 • Paciento varpa suimama ir pakeliama statmenai arba lygiagrečiai su pilvu, tuomet šlaplė įgauna U raidės formą.
 • Nuplaunama varpa, atitraukiama apyvarpė ir vėl švariai nuplaunama.
 • Šlaplės anga dezinfekuojama gleivinių dezinfektantu.
 • Jei naudojamas lubrikantas su anestetiku, suleidžiama 20 ml į šlaplę ir palaukiama apie 2 min.
 • Sujungiamas šlapimo kateteris su maišu, jei prieš tai nenaudojome lubrikanto, užpilame sterilaus vazelino ant kateterio galo.
 • Viena ranka laikydami varpą, kita ranka vedame kateterį.
 • Pasirodžius šlapimui surinkėjo jungtyje, kateterį dar šiek tiek pastumiame gilyn.
 • Įsitikinę, jog kateteris vietoje, kateterio balioną pripildome 10 ml sterilaus vandens.
 • Kateterį šiek tiek patempiame žemyn iki jis sutinka kliūtį.
 • Nepamirštame pacientui užtraukti apyvarpės.
 • Kateteterį prifiksuojame prie pilvo, kad išvengtume šlaplės sužalojimų.
 • Šlapimo surinkėją pakabiname žemiau šlapimo pūslės lygio, jokiu būdu maišas negali gulėti ant žemės.
 • Slaugos dokumentuose fiksuojame įvedimo datą, šlapimo pūslės kateterio tipą, dydį bei kiek skysčio užpildėme balionėlį.

Šlapimo kateterio pašalinimas

 • Nusiplaukite rankas prieš ir po procedūros.
 • Apsimaukite švarias pirštines.
 • Švirkšto pagalba atitraukite iš kateterio balionėlio skystį, įsitikinkite, jog ištraukėte visą skystį ir balionėlis subliuško.
 • Palengva ištraukite kateterį.
 • Viską išmeskite į biologinių atliekų šiukšlinę.
 • Slaugos dokumentuose fiksuokite kateterio ištraukimą.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *