Kaip teisingai injekuoti insuliną naudojant insulino injektorius („parkerius“)?

 

1

Teisinga insulino atlikimo technika garantuoja optimalų insulino veikimą bei lengviau kontroliuojamą gliukozės kiekį kraujyje. O taip pat tai svarbu siekiant išvengti riebalinių pagalvėlių (lipohipertrofijų) atsiradimo, vienos dažniausių komplikacijų, insuliną naudojantiems asmenims.

 Kaip klasifikuojamas insulinas?

Naudojamas žmogaus insulinas ir žmogaus insulino analogai, kurie gali būti:

 • trumpai veikiantys,
 • vidutinio veikimo,
 • trumpo ir ilgo veikimo mišiniai
 • ilgai veikiantys.

Pagal insulino poveikį pasirenkama injekcijos vieta.

Kur leidžiamas insulinas?

 • Trumpai veikiantis insulinas leidžiamas į pilvą.
 • Ilgai veikiantis insulinas leidžiamas į šlaunį (viduriniąją ar išorinę dalį) arba į sėdmenų viršutiniąją dalį.
 • Vidutinio veikimo insulinas leidžiamas į šlaunį ar sėdmenį.
 • Trumpo ir ilgo veikimo insulino mišiniai leidžiami iš ryto į pilvą, o vakare į šlaunį.

7227-21-injeksjonsteknikk2 (1)

Vaikai trumpo veikimo insuliną gali leistis į sėdmenis, tokiu būdu turime daugiau insulino leidimo vietų, tad labiau apsisaugosime nuo odos sukietėjimų. Nėščiosios taip pat gali leistis insuliną į sėdmenis.

Insulinas leidžiamas į poodį. Jei naudojama ilgesnė adata bei įduriama per giliai, insulinas patenka į raumenis, tuomet injekcija yra skausminga, o maksimalus insulino veikimas prasideda per greitai – po 15 minučių.

Jei adata per trumpa arba įduriama tik į odos paviršių, insulinas gerai nesirezorbuos, o gliukozės kiekis kraujyje išliks aukštesnis.

Norint suleisti teisingai,  į poodį, patariama nykščio ir rodomojo pirštų pagalba odą suimti į raukšlę, bet ne per stipriai, kad neatsirastų kraujosrūva.

Prieš duriant adatos stūmoklis šiek tiek pastumiamas ir nuleidžiami keli lašai insulino, tuo pačiu pasitikrinam ar adata nėra užsikimšusi, ar nėra švirkšte oro.

Siekiant išvengti kraujosrūvų injekcijos vietoje, odą prieš injekciją galima pašaldyti ledo gabaliuku 30-60 sekundžių. Įduriama staigiu judesiu, lėtas dūris yra žymiai skausmingesnis. Paspaudžiamas dozuoto švirkšto galas ir sušvirkščiamas nustatytas kiekis insulino. Suleidus insuliną, suskaičiuojama iki 10 ir atleidžiama odos raukšlė bei ištraukiama adata. Skaičiuojama tam, kad kuo tikslesnė insulino dozė patektų į poodį. Per greitai ištraukus adatą, daugiau insulino lašų išsiskirs į išorę.

Keiskite adatas

Po kiekvienos injekcijos, adata išmetama ir sekančiai injekcijai imama nauja. Insulino adatos galas yra pagamintas iš nikelio, o pati adata aptraukta silikonu. Po panaudojimo šis silikonas susidėvi, tad adata lieka be apsaugos. Nikelis gali alergizuoti. Be to, daugkartinis adatų naudojimas didina riziką atsirasti odos sukietėjimams.

Insulinas neleidžiamas arti apgamų, randų, odos sužeidimų bei arčiau nei 3 cm aplink bambą. Leidžiamas insulinas turi būti kambario temperatūros, šaltas insulinas gali deginti.

Kokiu kampu leidžiamas insulinas?

Vidutinio veikimo trukmės insuliną bei insulino mišinius prieš injekcijas būtina pasukinėti tarp delnų, pavartyti kad injekuojamas tirpalas būtų tolygus. Kartais tai būtina padaryti net 10-20 kartų. Negalima insulino kratyti, atsiras oro burbulų, tai nėra pavojinga, tačiau insulinas veiks silpniau.

Kokiu kampu insuliną leisim, priklauso nuo adatos ilgio, injekcijai pasirinktos vietos bei kūno tipo. Naudojant trumpiausią adatą galima insuliną injekuoti 90 laipsnių kampu, anksčiau buvo siūloma leisti 45 laipsnių kampu, siekiant išvengti insulino patekimo į raumenis. Šiuo metu trumpiausia adata yra 6 mm ilgio, o antodis (epidermis) yra 1-4 mm storio. Leidžiant insuliną įstrižai, rizikuojame jį suleisti į odą. Šiuo metu patariama mažo svorio vaikams insuliną injekuoti 45 laipsnių kampu bei naudoti trumpiausią adatą. Suaugusiems patariama insuliną leisti 90 laipsnių kampu.

Karštis ir šaltis turi įtakos insulino veikimui

Po insulino injekcijos, dūrio vietos nepatariama masažuoti, gnaibyti, tai gali turėti įtakos kaip insulinas greitai absorbuosis. Fizinis aktyvumas bei karštis, pavyzdžiui deginimasis saulėje, karšta vonia, pagreitins insulino absorbciją.

Šaltis, rūkymas, insulino suleidimas į infiltratus lėtina insulino veikimą.

Nedidelis pakraujavimas injekcijos vietoje yra normalu, nes pažeidžiamos smulkios kraujagyslės dūrio metu. Jei vėliau injekcijos vietoje atsiranda kraujosrūvos, stengtis neleisti insulino į tas vietas, kol kraujosrūvos visiškai išnyks.

Jei injekcija skausminga

Jei insulino injekcija sukelia skausmą, privalote įsitikinti:

 • Ar teisinga atliekama injekcijos technika?
 • Ar nepataikėte į raumenis?
 • Ar pacientas atsipalaidavęs injekcijos metu?
 • Ar kiekvieną kartą naudojate naują adatą?
 • Ar adata nesusilenkė, nuimant apsauginį dangtelį nuo jos?
 • Ar insulinas nėra per šaltas(ar jis kambario temperatūros)?
 • Ar duriama pakankamai greitai?
 • Aptarkite adatos dydį su pacientu.

Kaip apsisaugoti nuo riebalinių pagalvėlių

Atliekant insulio injekcijas, odoje gali atsirasti minkšti, vynuogės dydžio guzeliai – riebalinės pagalvėlės (lipohipertrofijos). Jos atsiranda todėl, kad insulinas stimuliuoja riebalų augimą. Tos pačios adatos naudojimas kelis kartus, injekcijos vietos nekeitimas didina riziką atsirasti riebalų pagalvėlėm. Kai kas galvoja, jog injekuoti insuliną į šias pagalvėles yra mažiau skausminga, tačiau injekcijos į šias vietas garantuos nestabilų insulino veikimą. Insulinas gali absorbuotis lėčiau, o gliukozės kiekis kraujyje gali išlikti labai aukštas, vėliau gliukozės kiekis gali pavojingai nukristi. Norint išvengti šių problemų, patariama kiekvieną kartą naudoti naują adatą bei keisti injekcijos vietas. Tam labai gelbsti sudaryta injekcijos schema.

Šaltinis: http://nhi.no/forside/riktig-injeksjonsteknikk-ved-bruk-av-insulinpenn-34668.html

4 atsakymai į “Kaip teisingai injekuoti insuliną naudojant insulino injektorius („parkerius“)?”

 1. Laba diena, norejau paklausti kiek adatu priklauso gauti menesiui leistis insulinui. Siandien pasiemiau vaistus ir menesiui dave 1adatuke

 2. sveiki , kaip panaikinti tas pagalvėles ? nes pas mane susidarė jau gan didele , bandau issimasazuoti jas , bet nelabai veikia. ačiū už atsakymą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *