ONKOLOGINIŲ PACIENTŲ BURNOS SAUSUMAS. BURNOS PRIEŽIŪROS YPATYBĖS.

Gera burnos sveikata yra svarbi tiek fizinei, tiek psichinei pacientų būklei. Burnos sausumas dažnai yra susijęs su infekcija, skausmu, apsunkintu maitinimusi, sumažėjusiomis socialinėmis funkcijomis. Gera burnos sveikata bei higiena yra neatsiejama onkologinių pacientų slaugos dalis.

Burnos sausumas (kserostomija) – tai būklė, kuomet burnos ermėje sumažėja seilių kiekis. Normaliai burnos ertmėje per parą išsiskiria apie 1,5 l serozinių ir mukozinių seilių. Nuolatinė seilių gamyba yra būtina sąlyga normalios burnos gleivinės funkcionavimui. Skystoji seilių dalis yra papildoma kalciu ir fosfatais, kurie sukuria apsaugą dantims. Kita svarbi sudedamoji seilių dalis – enzimai – alfa amilazė, o taip pat burnos bakterijos, imuniteto audiniai, saugantys gleivinę nuo infekcijų bei patogeninių mikrobų. Seilės sutepa burnos gleivinę, pagerina skonį, palengvina kramtymą, ryjimą, kalbą. Burnoje prasideda virškinimo procesas, tirpinamas maistas.

Pakitus seilių gamybai, burnos ermė tampa pažeidžiama. Pacientai gali justi burnoje deginimą, perštėjimą, niežulį, atsirasti opos. Dažnai prisimeta grybelinė (kandidozė), bakterinė ar virusinė infekcija, o neretai keletas infekcijų iš karto.

Priežastys

Vėžiu sergantiems pacientams burnos sausumas dažnai atsiranda dėl keletos priežasčių vienu metu. Išskiriamos šios priežastys:

 • Anticholinerginiai vaistai arba/ir kartu vartojami opioidai, antidepresantai, neuroleptikai.
 • Dehidratacija.
 • Spindulinė terapija taikoma burnos ertmei, seilių liaukoms.
 • Chemoterapija.
 • Kvėpavimas per burną.
 • Prastas kramtymas.
 • Baimė ir depresija.
 • Įvairios įsisenėjusios infekcijos.

Paciento ištyrimas

Minimalios reikalingos priemonės burnos apžiūrai – medinis špatelis bei geras apšvietimas. Apžiūrėkite ir aprašykite pacientų :

 • Lūpų išorę ir gleivinę
 • Skruostų gleivinę
 • Liežuvio kraštus, paviršių bei po liežuviu
 • Dantenas
 • Dantų būklę.

Aprašykite patologinius pakitimus. Burnos sausumas gali būti įvertinamas paprasčiausiai medinio špatelio pagalba – veskite juo per burnos gleivinę ir priklausomai nuo jo slydimo gleivine, įvertinkite lengvai, vidutiniškai ar sunkiai slysta jis gleivine.

Įtarus burnoje infekciją, būtina paimti mikrobiologinį tyrimą (pasėlį).

Profilaktika

Tikslas – kuo ilgiau išsaugoti sveiką burnos gleivinę ir kuo geriau prižiūrėti burnos ertmę, sumažėjus jos apsauginėms funkcijoms. Nors labai dažnai sunku išvengti anticholinerginio gydymo, radioterapijos ar spindulinės terapijos, tačiau labai svarbu taikyti visas įmanomas tausojančias priemonės savu laiku, kad būtų užkirstas kelias skausmui burnos ertmėje.

Simptominės priemonės

Fluoras

Dėl sumažėjusios seilių veiklos, pakinta burnos pH, pakinta burnos mikroflora, burnos terpė tampa rūgštinė, prasideda demineralizacijos procesai. Pacientų dantys atakuojami ėduonies. Fluoras ne tik užkerta kelią dantų gedimui, bet ir skatina seilių gamybą. Pacientai turėtų vartoti dantų pastą su fluoru, čiulpti fluoro tabletes, skalauti burną fluoro 0,05 proc. tirpalu. Visų šių priemonių galima nusipirkti vaistinėse.

Kramtomoji guma

Siekiant apsaugoti dantis nuo gedimo, bakterijų labai svarbu burnoje palaikyti šarminę aplinką. Tam tinka kramtomoji guma su fluoru, kuri didina burnos pH. Jos galima taip pat įsigyti vaistinėse. Be to, kramtymas mechaniškai stimuliuoja seilių gamybą.

Čiulpiamosios tabletės

Jos taip pat mechaniškai stimuliuoja seilių gamybą. Rinkitės su vaisių rūgštele, fluoru bei ksilitoliu.

Seilių gamybą, skatinantys preparatai

Šie preparatai gali būti vartojami kuomet seilių gamyba yra labai sumažėjusi arba nevyksta visiškai. Į dirbtinių seilių sudėtį įeina karboksimetilceliuliozė ir mucinas. Tačiau šių vaistų veikimas trunka tik 15-20 min, tad toks gydymas brangus ir mažai efektyvus.

Dažnas burnos skalavimas šiltu fiziologiniu tirpalu taip pat duoda neblogų rezultatų.

Glicerinas

Juo galima ištepti burnos gleivinę. Glicerinas sukuria apsauginį sluoksnį burnoje bei neutralizuoja išdžiūvimą.

Gleives skystinantys vaistai

Jei burnoje gleivės yra tirštos ir tąsios, tuomet gali padėti tabletės su askorbino rūgštimi. Askorbino rūgštis suskaldo mucino molekules, o taip pat veikia antibakteriškai. Acetylcysteino preparatai veikia panašiai.

Dantų šepetėlis

Esant burnos sausumui bei žaizdelėms burnos gleivinėje būtina pasirinkti kuo minkštesnį dantų šepetėlį, kad būtų išvengta dar didesnių sužalojimų. Dantų priežiūrą taip pat reiktų papildyti dantų siūlu.

Dantų pasta

Į daugumos dantų pastos sudėtį įeina muilas arba natrium laurylsulfatas kaip putojanti medžiaga. Ši medžiaga gali pažeisti apsauginį mucino sluoksnį ir nutrintį gleivinę. Į tai derėtų atsižvelgti renkantis ir burnos skalavimo skysčius. Tad dantų pastą geriau rinktis be denatūruotų muilų.

Mityba

Pacientams patariama vengti saldumynų, saldžių gėrimų. Gėrimus, pastiles geriau vartoti tas, kurie pasaldinti cukraus pakaitalais.

Dėl burnos sausumo pacientus dažnai kamuoja troškulys. Pacientai turėtų gerti dažnai, bet ne tik vandenį. Galima pasiūlyti mineralinio vandens, izotoninio gėrimo, vaisinės arbatos. Maistas turėtų būti minkštos konsistencijos, tirštas, vengti sauso, aštraus maisto.

Chlorheksidinas

Pasižymi antibakteriniu poveikiu, apsaugo nuo grybelinių infekcijų, tačiau gali susilpninti natūralią burnos florą. Esant infekcijai burnoje, patariama skalauti burną 2 kartus dienoje 0,1 proc. tirpalu.

Infekcijos burnos ertmėje

Grybelinė infekcija

Burnos kandidozė yra viena dažniausiai pasitaikančių infekcijų vėžiu sergantiems pacientams. Candida grybeliai, o ypač Candida albicans, yra randama ir normalioje sveiko žmogaus burnos floroje. Burnos sausumas, bloga burnos higiena, imunosupresija dėl onkologinės ligos ar kostikosteroidų vartojimo, cukraligė, pakitusi mityba, visos šios priežastys gali sukelti kandidozės proveržį.

Klinikinis vaizdas būna įvairus. Gali būti forma su apnašu ir be apnašo gleivinėje. Tipiškiausias vaizdas onkologiniams ligoniams yra ūmi pseudomembraninė kandidozė. Pradžioje būklė gali būti besimptomė. Burnos gleivinėje gali būti matomi gelsvai baltos apnašos, kurias pakrapsčius atsiranda rausvos, pakraujuojančios opos.

Labai dažnai tuo pačiu metu pasitaiko ir atrofinė forma, be apnašų. Burnos gleivinė būna ryškiai raudona ir skaudanti. Pacientams, nešiojantiems dantų protezus, gali išsivystyti stomatitas kietajame gomuryje.

Grybelinė infekcija gali apimti ne tik burnos ertmę, bet ir ryklę, trachėją, burnos kampučius.

Gydymas

Būtina laikytis tinkamos burnos higienos, šalinti burnos sausumą bei taikyti antigrybelinį gydymą. Tam skiriami antigrybeliniai vaistai. Jei infekcija yra po dantų protezais, tuomet nakčiai juos reikėtų pamirkyti – plastmasinius sodos tirpale, o metalinius chlorheksidino tirpale. Prieš dedantis į burną protezus , galima sutepti priešgrybeliniu tepalu (pvz.:mikonazoliu).

Jei pacientui grybelinė infekcija yra linkusi kartotis, tuomet antigrybelinis gydymas gali trukti labai ilgai. Kitiems užtenka 10-14 dienų gydymo.

Bakterinės ir virusinės infekcijos

Antibakterinis gydymas skiriamas atsižvelgiant į klinikinį vaizdą bei bakteriologinio tyrimo rezultatus.

Vieni dažniausių virusų, pasitaikantys onkologiniams ligoniams – tai herpes simplex bei herpes zoster. Skiriamas antivirusinis bei sisteminis gydymas. Ypač sunki pacientams būna postherpetinė neuralgija.

Skausmo burnoje malšinimas

Po ilgo gydymo onkologiniai ligoniai nebepajėgia maitintis per os, jie maitinami parenteraliai, tad esant skausmui burnoje yra skiriami sisteminiai ir vietiniai nuskausminamieji. Iš vietinių anestetikų naudojamas lidokaino, kortikosteroidų tepalai burnos ertmei.

Apie burnos priežiūrą pacientams

Gera burnos priežiūra yra svarbi jūsų gerovei. Dėl sunkios ligos, ilgo gydymo iškyla grėsmė jūsų burnos sveikatai. Dėl atsiradusio burnos sausumo, bakterinės ir/ar grybelinės infekcijos gali tapti sunkiau kalbėti, sunkiau ryti, atsirasti blogas burnos kvapas, sumažėti skonio jutimas, pablogėti apetitas, imti gesti dantys. Burnos ertmė gali tapti ryškiai raudona ir skaudanti. Rūpintis savo burnos higiena gali tapti labai sunku. Štai keletas patarimų:

 1. Rinkitės minkštą dantų šepetėlį. Sausa, raudona, apimta uždegimo burnos ertmės gleivinė labai lengvai pažeidžiama. Net vidutiniškai minkštas šepetėlis gali sukelti daug skausmo. Naudokite patį minkščiausią.
 2. Naudokite dantų pastą be natrium laurylsulfatų. Šios medžiagos dar labiau sausina burnos gleivinę.
 3. Valykite dantis ne rečiau kaip du kartus dienoje, naudokite dantų siūlą.
 4. Čiulpkite tabletes su ksilitoliu ir fluoru. Jos stimuliuoja seilių gamybą, užkerta kelią bakterijoms bei dantų gedimui. Naudokite iki 6-12 tabl. per parą arba taip kaip nurodo gydytojas.
 5. Naudokite burnos gelį, jis palengvins burnos sausumą.
 6. Kramtykite becukrę kramtomą gumą, galite rinktis su fluoru (įsigysite vaistinėse). Kramtymas stimuliuoja seilių gamybą.
 7. Lūpas pasitepkite lūpų pieštuku ar vazelinu. Užkirsite kelią lūpų sausumui, suskirdimui.
 8. Venkite saldžių gėrimų, čiulpinukų, pastilių ir kt.saldumynų. Cukrus kenkia jūsų dantims bei sausina burną.
 9. Jei apribojimų nėra, gerkite dažnai po truputį. Rinkitės ne tik vandenį, bet ir mineralinį vandenį, izotoninius gėrimus, vaisines arbatas.
 10. Kad seilių gamyba suaktyvėtų:

–          Pačiulpkite ledo kubelį,

–          Pakramtykite šviežio ananaso skiltelę, šaldytą uogą, vitamino C kramtomą tabletę,

–          Atsigerkite vandens su įspausta citrina.

–          Dažnas burnos skalavimas šiltu druskos tirpalu pagerina seilių gamybą. Ištirpinkite 1 valg.šaukštą (9g) valgomosios druskos 1 l vandens.

Sunkiai sergančių pacientų burnos priežiūra

Tokiems pacientams burnos priežiūra yra ypač svarbi. Ją atlieka slaugos personalas, o pacientui esant namuose – artimieji. Procedūros tikslas – pagerinti pacientų būklę, apsaugoti ar sumažinti burnos sausumą, apsaugoti nuo infekcijų ir žaizdų atsiradimo, sumažinti troškulį.

Procedūros dažnumas – priklausomai nuo būklės burnos priežiūra atliekama ne rečiau kaip 2 kartus dienoje.

Procedūra:

 • Po paciento smakru patieskite rankšluostį.
 • Išimkite dantų protezus, juos pamerkite į sodos, jei plastmasiniai, tirpalą arba chlorheksidino tirpalą, jei metaliniai.
 • Nuodugniai ir švelniai apžiūrėkite burnos ermę špatelio pagalba.
 • Švirkšto pagalba, praplaukite burną šiltu fiziologiniu tirpalu, švelniai atsiurbkite atsiurbėju.
 • Minkštu dantų šepetėliu išvalykite dantis, liežuvį. Tarpdančius – dantų siūlu. Praskalaukite burną fiziologiniu tirpalu.
 • Po 30 min. praskalaukite burną 0,1 proc.chlorheksidino tirpalu.
 • Pagal reikalą sutepkite burnos ertmę glicerinu, lūpas patepkite lūpų pieštuku ar vazelinu.

Parengta pagal „Kreft og fordøyelsesplager“ leidinį, 2008

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *